zeytin hasat 2018 milas

5. Zeytin Hasat Şenliği Sona Erdi

Etkinlikler

Ege’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı merkezleri arasında bulunan Milas’ta, ilki 2014 yılında gerçekleştirilen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 5’incisi Şenlik Yürüyüşü ile başladı.

Milas ekonomisi için büyük önem taşıyan, sofraların vazgeçilmez tadı zeytin ve zeytinyağını ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmak için düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin tarihi Baltalıkapı önünden başlayan Postane Yokuşu, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarı’ndan geçen kortej yürüyüşü Atapark’ta sona erdi. Kortejin ardından Atapark’taki program MİFAD ekibi rafından sunulan halk oyunları gösterisi ile sürdü.

Halk oyunları gösterisinin ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Ak Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir ve Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından birer konuşma yapıldı.

Kürsüye ilk olarak davet edilen Belediye Başkanı Muhammet Tokat konuşmasında; “Zeytinin başkenti Milas’a, zeytin hasat şenliğine hepiniz hoş geldiniz. Zeytinimizi ve ilçemizi tanıtmamıza yol açan, ortak akıl ile hayata geçirilen bir etkinliğimiz bu” derken, Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Binlerce yıllık tarihinde ölmez ağaca yurt olmuş Milas. 10 milyondan fazla zeytin ağacı, onlarca ticari markasıyla zengin ama mütevazi Milas. 550 bin dekara yakın tarımsal alanda 10 milyondan fazla zeytin ağacı ile ülkemizin en önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan, üretimi ile de ekonomiye değer katan Milas” dedi.
apılan konuşmalardan sonra stantları gezen katılımcılar 5. Zeytin Hasat Şenliği kapsamında, Menteşe Mahallesi’nde hasat etkinliğine, daha sonra ise Selimiye Mahallesi’nde Zavendik Zeytinyağı Fabrikası’nda sıkım etkinliğine katıldı.

Zeytin Hasat Şenliği’nin birinci günü, Milas Amfi Tiyatro’da Dr. Ender Saraç tarafından gerçekleştirilen söyleşi ve workshop etkinliği, kadın çiftçiler tarafından düzenlenen defile, tiyatro gösterisi, müzik dinletisi ve Grup Pusula konseri ile son buldu.

ŞENLİKTE 2. GÜN

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği 2’nci günü Derya Uluğ konseriyle sona erdi… Zeytine dair her şeyin yer aldığı 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği dolu dolu geçti…

Milas Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Milas Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Milas Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürlüğü, TARİŞ Milas Zeytin-Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası, Milas Süt Birliği, Sınır Tanımayan Şefler Derneği, Milas Mahalle Muhtarları Derneği, Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Zeytin Dostu Derneği, Zeytin Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Milas Kent Konseyi başta olmak üzere çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun destek ve katkılarıyla 5’nci Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 2’nci ve son günü gerçekleştirilen etkinliklerle son buldu.

Panel…

Şenliğin 2’nci günü, Çöllüoğlu Hanı’nda düzenlenen fotoğraf ve el sanatları sergisi ve kahvaltı etkinliğiyle başladı. Sergi ve kahvaltının ardından Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’na geçilerek, liselerarası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı tarafından ödülleri verildi. Ödüllerin sahiplerini bulmasının ardından yine Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Günlük’ün moderatörlüğünde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Işıl Arıkan Saltık ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas MYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Çukur’un konuşmacı olarak katıldığı “Zeytin ve Zeytinyağı Turizmi” konulu panel gerçekleştirildi. Panelin sona ermesinin ardından, şenliğin diğer bölümü için Atapark’a geçildi.

İlçelerarası Yemek Yarışması…

Atapark’ta kaliteli zeytinyağı tanıma programı gerçekleştirilerek, Sınır Tanımayan Şefler Derneği tarafından Uluslararası Workshop etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer şef önlüklerini giyerek, Sınır Tanımayan Şeflere yemek yapımında yardımcı oldular. Workshop etkinliğinin ardından Muğla’nın 13 farklı ilçesinden yarışmacıların katıldığı İlçelerarası Yemek Yarışması düzenlendi. Jüri üyeleri, her ilçe yarışmacılarının yaptığı birbirinden lezzetli yemekleri tadarak, puan verdiği İlçelerarası Yemek Yarışması’nda Fethiye’den yarışmaya katılan Belgin Kuşçu 1’nci, Milas’tan Birgül Oruç 2’nci, Seydikemer’den Emine Küçük ise 3’ncü oldu. Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Ödül töreninin ardından Yörük Türkmen Derneği üyeleri halk oyunları gösterisi gerçekleştirerek, izleyicilere keyif dolu anlar yaşattı.

Derya Uluğ konseri…

Milas Zeytin ve Hasat Şenliğinin 2’nci ve son günü Derya Uluğ konseriyle son buldu. Derya Uluğ, muhteşem sahne şovları ve sahne performansıyla Milaslı müzikseverlere unutulmayacak bir gece yaşattı. Gecenin anısına, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Derya Uluğ’a çiçek, plaket ve yöremize özgü ürünlerin bulunduğu hediye paketi takdim ettiler.