gumusluk2

Gümüşlük

Bodrum Görülecek Yerler Nerede Yüzülür

Gümüşlük, Bodrum yarımadasının en gözde yerlerinden biridir. Zengin coğrafyası ve tarihi dokusuyla 3. derece doğal sit alanı bölgesidir.

Tarihi 4000 yıllık geçmişe uzanan Myndos Antik Kenti’nin kurucusu Karya kralı Mausolos’dur. Myndos sözcüğü “ana tanrıçaya tapınma” anlamındadır. Daha sonra Büyük İskender, Aristokinos, Antonius, Brutus ve Cassius gibi dünya tarihinde önemli rol oynayan liderlerin adımlarıyla bir çok yönetime ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölge, kilise, şarnıçlar, çeşmeler, kuyular, mezarlar, surlar, değirmenler ve daha birçok tarihi eserle sarılmıştır.

Girişinde yeldeğirmenleri olan Gümüşlük, dağın eteklerine oturmuş Eski Karakaya Köyü’ndeki rum evleri, Koyunbaba’nın muhteşem manzarası, tarihi Kral Yolu üzerinden ulaşılan Tavşan Adası ve Yalı’nın eşsiz doğası ile Bodrum yarımadasının cazibe merkezlerinden biridir.

Renkli kültürel yapısını yansıtan balık restoranlarıyla Gümüşlük, aynı zamanda festivallere, dünyaca ünlü konserlere, sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Doğal liman ve muhteşem denizi ile tekne ve yatların vazgeçilmez adresidir.