mardius tarihi konak mardin

Mardius Tarihi Konak Mardin

Mardin Nerede Kalınır

Mardius, Mardin’in eski isimlerinden olup, şehir adını Sasaniler döneminde Mardin’i imar eden aynı isimli Sasani komutanından almıştır. Bu konağın, Mardin’in en eski yapılarından biri olduğu ve yapılışının 1400’lü yıllara dayandığı rivayet edilir.

Konak daha sonra Ensari Ailesi tarafından alınır ve aile uzun süre burada ikamet eder. Tahir Ensari – Peyruze Ensari ve ailesinin anısının yaşatılması amacıyla bu konak İş adamı Birol Ensari tarafından alınır ve restorasyonuna; alanında pek çok başarılı projeye imza atmış, Profit İç Mimarlık’ın sahibi sayın Neşet Güne’nin hazırladığı proje ile 21.02.2011 tarihinde başlanır. Konak, Anıtlar Kurulu’nun tespitleri doğrultusunda tarihi dokunun korunmasına azami derecede özen gösterilerek 15 Nisan 2014’te tamamlanarak siz değerli misafirlerimizin hizmetine açılmıştır.

Mezopotamya ovasına hakim tarihsel değerleri kapsayan konağımızda, HACCP kurallarına uygun, sağlıklı üretimin gerçekleştirileceği hijyenik bir mutfak hazırlanmıştır.

Bu mutfağımızda, Butik Gastronomi alanında birbirinden deneyimli ve eğitimli uzman aşçılarımızla ürettiğimiz, tadına doyamayacağınız ve yöre ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen nefis yöresel yemeklerimizin yanında, kendinizi özel hissedeceğiniz farklı bir ortam oluşturulmuştur.


Adres / Address:
Teker Mah. 94.Şirin Sok. No: 16 Artuklu / Mardin
Telefon / Phone:
+90 482 212 46 46
Web Sitesi / Web Site:
http://www.mardiushotel.com/
Tripadvisor:Tripadvisor