meric nehri edirne

Meriç Köprüsü Edirne

Edirne Görülecek Yerler

Geçmiş tarihe sahne olan Meriç Köprüsü, 1833 yıllarında II. Mahmut zamanında temelleri atılmış ve çağımıza kadar hala varlığı devam etmiştir. Köprünün yapım aşamasına ise 1842 yılında başlanarak Sultan Abdülmecid zamanında da devam etmeye başlamış bulunuyor. Köprünün yapımı en son 1847 yılları arasında son bularak hazıra getirilmiştir. Üstelik Meriç Köprüsünde ise daha önceden ahşap köprünün de yer aldığını söyleyebiliriz.

Eski tarihlere baktığımız da ise Meriç nehir taşması ile birlikte yeni bir köprünün inşasının yapılması da şart olmuştur. Hem Sultan Abdülmecit hem de II. Mahmut döneminde inşa edilerek bugünkü varlığını hala kusursuzca sürdürmektedir diyebiliriz. Köprünün genel özelliklere ve yapısına bakıldığında ise uzunluğunun 263 metre olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca genişlik bakımından da yaklaşık olarak 7m olarak belirleniyor. Köprünün kemer üzerinde ise 8 köşeli yıldız, 12 hayvanlı takvim ve Selçuk esintisi sürmekte ve görsel yönden dikkat çeken görüntüsü ile pek çok kişiyi de etkisi altına almayı başarmış bulunuyor.

Özellikle Meriç Köprüsünün en dikkat çeken yanlarından birisi de sanatsal açıdan üzerinde pek çok figürleri barındırmış olmasıdır. Edirne’ye gelen kişilerin mutlaka ama mutlaka görmesi gereken bu köprü eski tarihi havayı yeniden yaşamanıza da en iyi şekilde katkı sağıyor.


Adres / Address:
Karaağaç Mahallesi, Meriç Nehri Sk., 26090 Odunpazarı/Edirne
Telefon / Phone:
+90 284 213 91 84
Web Sitesi / Web Site:
http://edirne.gov.tr/meric-koprusu
Tripadvisor:Tripadvisor