yamac parasutu hedef sampiyonasi toplu

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Finali Ören’de Tamamlandı

Ören Etkinlikler

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası Finali Ören’de Tamamlandı

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun düzenlediği ve Milas Belediyesi’nin desteklediği, Türkiye Milli Takım Sporcularının belirlendiği Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası (4. Etap) Finali 2 – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında ÖRDOST’un başarılı organizasyonuyla Ören’de gerçekleştirildi.

2 Kasım’da gerçekleştirilen idman uçuşlarının ardından 3 Kasım saat 10.00 itibariyle resmi yarışmaya geçildi. Tüm Türkiye’den 75 sporcunun başvurduğu, 30 sporcunun seçilerek yarışma hakkı kazandığı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Finali’nde, sporcular Alatepe’den uçarak Ören’deki nokta hedefine en kusursuz şekilde inmeye çalıştılar. Her yarışmacı 6 uçuş yaptı ve en iyi 5 uçuş geçerli sayıldı. Kontroller elektronik ped uygulaması ile yapıldı. Yarışmalar genel klasman, takımlar ve kadınlar kategorilerinde düzenlendi.

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan yarışmanın, 4 Kasım 2018 saat 14.30’da gerçekleştirilen ödül töreninde, dereceye giren sporculara ödülleri törenle verildi.

Genel Klasmanda Kerem Dinçer toplam 11 puan ile birinci, Burçak Usanmaz 38 puan ile ikinci, İbrahim Dinçer ise 40 puan ile üçüncü oldu.

Hedef Şampiyonası’nda Takımlar kategorisinde yarışan yamaç paraşütü takımlarından Dostum Doğa Sporları ve Turizm Merkezi birinci, Nilüfer Belediyesi ikinci, Mustafakemalpaşa Belediyesi ise üçüncü oldu.

Kadınlar kategorisinde ise Burçak Usanmaz birinci, Aleyna Özel ikinci, Elif Kurukütük ise üçüncü oldu.

Tükiye Hava Federasyonu:

2016 yılında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü‘nün 3289 sayılı kanununa göre faaliyetlerine başlayan Türkiye Hava Federasyonu, ülkemiz sportif havacılık ekosistemindeki tüm kulüplerin ve sporcuların ulusal ve uluslararası alandaki beklentileri en üst düzeyde karşılayacak, uluslararası normlar ve kurallar çerçevesinde müsabakalar tertip edecek bir yapıda çalışmalarını sürdürmektedir.

ÖRDOST:

2013 yılında kurulan ÖRDOST (Ören Doğa Sporları Derneği) 6 senede 10. büyük organizasyonunu gerçekleştirerek Ören’in bir doğa sporları merkezi olması yönünde çok önemli bir adım daha atıyor. Yamaç Paraşütünden kanyon yürüyüşlerine, kano sporundan rüzgâr sörfüne, kitesurf’den dalışa birçok spor dalında faaliyet gösteren ÖRDOST, gerçekleştirdiği her etkinlikle eğitimden uygulamaya kadar her alanda doğa sporcularının yanında yer almaya devam ediyor.

Ören Hakkında:

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören Mahallesi, omzunu Kocadağ’a yaslanmış, antik şehirlere evsahipliği yapmış bir sahil beldesidir. Yamaç paraşütü uçuşlarının gerçekleştirildiği Alatepe, yaklaşık 650 metrelik bir tepedir. Güneydoğu, güneybatı ve güney yönlerinde kalkış yapılabilen pist, teknik olarak P3 ve üst seviye pilotlara uygun, 12 ay uçuşa elverişli bir uçuş bölgesidir. Önü dik kayalık ve ormandan oluşan Alatepe’den yapılan uçuşlar, Ören’in sahil kesiminde yer alan balıkçı limanının ardında son bulur. Uçuşların yapıldığı pisten havalandıktan sonra hedef noktasına ulaşıncaya kadar pilotlar, Ören ve Gökova’nın muhteşem manzarası eşliğinde uçuşun keyfini çıkartırlar.

İrtibat: 0535 237 27 14